Vogels hebben het zwaar. Hun omgeving zit vol bestrijdingsmiddelen. Recent onderzoek toont aan dat zelfs het vogelvoer dat we in de winkel kopen bestrijdingsmiddelen bevat. Stichting Duurzaam Waterland start een bewustwordingscampagne en biedt 50% korting op een zak biologisch vogelvoer.

In de afgelopen 40 jaar is Europa ruim 500 miljoen vogels armer geworden. De nummer één oorzaak: bestrijdingsmiddelen en kunstmatige bemesters. Die bestrijdingsmiddelen worden in de landbouw gebruikt om bepaalde insecten en planten te doden. Daarmee valt een belangrijke voedselbron voor vogels weg, “maar de chemicaliën hebben waarschijnlijk ook een direct effect op hun gezondheid”, schreef een onderzoeker.

Recent blijkt dat de bestrijdingsmiddelen onze tuinvogels ook bereiken via het gangbare vogelvoer. De stichting Pesticides Action Network Nederland testte 8 varianten niet-biologisch vogelvoer, van onder meer de Vogelbescherming en Albert Heijn. In alle verpakkingen werden pesticiden aangetroffen. Het gaat onder meer om hormoonverstorende middelen die een risico vormen voor de voortplanting van vogels. Alle varianten worden door de organisatie sterk afgeraden. Een biologische variant werd ook getest; daarin zaten geen pesticiden.

Omdat vogels een belangrijke schakel zijn in onze ecosystemen, en omdat gezonde ecosystemen bijdragen aan het tegengaan van klimaatverandering, wil Stichting Duurzaam Waterland dat dit nieuws zoveel mogelijk mensen bereikt. “Iedereen die de moeite neemt om tuinvogelvoer in huis te halen, draagt de vogels een warm hart toe”, aldus Channa Brunt, projectleider groen bij SDW. “Dan vinden we het wel zo eerlijk dat je de risico’s kent.”

Om tuinvogelliefhebbers in Waterland tegemoet te komen, stelt de stichting de komende tijd een kortingscode beschikbaar voor biologisch vogelzaad. Deze is te gebruiken om één zak biologisch tuinvogelvoer van 5 kilo met 50% korting te kopen op de website van biologische diervoeder Bio-Ron. (De kortingscode is te vinden onder aan dit bericht.)

“We hopen dat dit mensen in Waterland aanspoort om vogels gezonder te gaan voeden”, zegt Channa. “En voor wie niet weet wat je met los zaad aan moet: gewoon op de grond of op een voederplank strooien. Je kunt er trouwens ook zelf vetbollen van maken. Van die bollen in netjes moeten ook we af; die netjes gaan als plastic afval rondzwerven in de natuur en vogels kunnen erin verstrikt raken.”

Nog een paar tuinvogeltips:

  1. Plant in de tuin biologische, inheemse planten en laat de uitgebloeide bloemen in de winter staan. Putters pikken de zaadjes uit de Grote kaardebol, mezen komen op de Grote kattenstaart en Grote pimpernel af. Check bijvoorbeeld eens Bio-Ron, Cruydt-Hoeck, Noorderbloemen, Flora voor Fauna en Sprinklr.
  2. Een rommelhoekje met bijvoorbeeld houtblokken en droog snoeiwerk, is een ideale plek voor insecten en dus voor vogels. Merels en mezen zullen er regelmatig iets wegpikken.
  3. In lijn daarmee: laat bladeren in de herfst liggen. Als je ze op een hoop harkt, is het een plek waar insecten overwinteren, en waar de merel om die reden af en toe komt scharrelen.
  4. Tegels wippen! Gras en perkjes zijn belangrijk voor de merel, die het in de verstenende tuinen zwaar heeft. Gooi ook af en toe eens een biologische appel de tuin in voor diezelfde merel.
  5. Schuilplaatsen zijn belangrijk. Denk aan een mooie (biologische!) klimop, een heg (schutting eruit!) of een (kleine) boom, waar de vogels bij gevaar in kunnen vluchten. Kleinere bomen zijn bijvoorbeeld het krentenboompje, hazelaar en eenstijlige meidoorn. Biologisch te verkrijgen bij Cruydt-Hoeck.
  6. Kan die schutting er niet uit? Misschien kan je ‘m dan laten begroeien met een klimplant. Als je er een rek op schroeft kan je bijvoorbeeld denken aan de Wilde kamperfoelie. Ruikt héérlijk, trekt enorm veel bijen en biedt de vogels naast beschutting besjes in de herfst.
  7. Minstens zo schadelijk als de bestrijdingsmiddelen uit de landbouw, zijn de middelen die we op onze huisdieren spuiten tegen vlooien en teken. Die komen ook in de tuin terecht via de uitwerpselen. Vermijd ze daarom zoveel mogelijk. Preventief behandelen is absoluut niet nodig; dat is een mythe die is gecreëerd door de mensen die winst maken op de middelen. Als je de middelen tóch een keer gebruikt bij een vlooienuitbraak, houd de poes dan een paar weken binnen, en laat honden in elk geval twee weken niet zwemmen.

Kortingscode: WATERLANDVOGELVOER5KG
Link: www.bio-ron.com/waterlandactie